Procedura przyjęcia na studia wyższe w procesie potwierdzania efektów uczenia się
Uznanie pracy zawodowej jako praktyki studenckiej może nastąpić tylko w trybie potwierdzania efektów uczenia się przed rozpoczęciem studiów.
Potwierdzenie efektów uczenia się – PEU, to proces poprzedzający rekrutację na studia.
PEU pozwala kandydatom na studia na zaliczenie wybranych przedmiotów lub grup przedmiotów z programu studiów na podstawie wiedzy i umiejętności, zdobytych wcześniej np. na kursach, szkoleniach czy w pracy.
Dzięki PEU można znacząco skrócić czas trwania studiów lub zmniejszyć ich intensywność, by łatwiej pogodzić naukę np. z pracą zawodową.
Efekty uczenia się są potwierdzane w zakresie odpowiadającym efektom uczenia się określonym w programie studiów wybranego przez kandydata kierunku studiów.
Potwierdzanie efektów uczenia się polega na przeprowadzeniu przez uczelnię formalnego procesu weryfikacji posiadanych przez daną osobę efektów uczenia się, zgodnie z zasadami określonymi przez ustawę z dnia 20 lipca 2018 r., Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mającego na celu przyjęcie jej na studia.
We Wschodnioeuropjekiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku zasady, warunki i tryb potwierdzania efektów uczenia się oraz sposób powoływania i tryb działania komisji weryfikujących efekty uczenia się określa Regulamin potwierdzania efektów uczenia się
Kto może ubiegać się o przyjęcie na studia trybie potwierdzania efektów uczenia się?
Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Wschodnioeuropjeka Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku może potwierdzić efekty uczenia się uzyskane w procesie uczenia się poza systemem studiów osobom ubiegającym się o przyjęcie na następujące kierunki studiów:
Wydział Nauk Ekonomicznych, WANS w Białymstoku:
- Finanse i rachunkowość, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym
- Zarządzanie, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym
- Zarządzanie, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym
Wydział Zarządzania, Filia w Ełku WANS w Białymstoku:
- Zarządzanie, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym
Efekty uczenia się mogą zostać potwierdzone osobie posiadającej:
W wyniku potwierdzenia efektów uczenia się można zaliczyć nie więcej niż 50% punktów ECTS przypisanych do zajęć objętych programem studiów.
Liczba studentów, którzy zostaną przyjęci na studia na podstawie potwierdzenia efektów uczenia się, nie może być większa niż 20% ogólnej liczby studentów na danym kierunku, poziomie i profilu.
Na czym polega procedura PEU i kto ją inicjuje?
Potwierdzenie efektów uczenia się polega na weryfikacji posiadanego przez kandydata na studia wyższe zasobu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem edukacji lub studiów wyższych, tj. poza szkołą średnią lub wyższą, w szczególności w drodze wykonywanej pracy zarobkowej, prowadzonej działalności gospodarczej/społecznej, działalności naukowej lub rozwoju osobistego, uczestnictwo w kursach i szkoleniach, samodoskonalenie, wolontariat itd.
Postępowanie w sprawie PEU odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej (kandydata na studia). Wzór wniosku. Wniosek o potwierdzenie efektów uczenia się.
Wniosek należy złożyć do Przewodniczącego Wydziałowej Komisji za pośrednictwem Biura Rekrutacji w terminie:
- od 1 marca do 31 maja roku poprzedzającego kolejny rok akademicki – w przypadku rekrutacji na semestr zimowy;
- od 1 grudnia do 31 stycznia – w przypadku rekrutacji na semestr letni.
Do wniosku należy dołączyć:
- świadectwo dojrzałości;
- dyplom ukończenia studiów – w przypadku studiów drugiego stopnia;
- dokumentację potwierdzającą wymagany staż pracy (w szczególności taką jak: zaświadczenie/nia z zakładu/ów pracy, świadectwa pracy, umowa/y o pracę, potwierdzające wymagany staż pracy zawodowej; opinie pracodawcy/ów, rekomendacje; opis stanowiska pracy, zakres obowiązków itp.);
- dokumentację pozwalającą ocenić wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, które zostały nabyte w systemach kształcenia pozaformalnego i nieformalnego (taką jak przykładowo: certyfikaty, świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, zaświadczenia ukończonych kursów/ szkoleń; zaświadczenie/nia o udziale w wolontariacie bądź innych akcjach społecznych; opis doświadczenia zawodowego; informacje o prowadzonej działalności gospodarczej i inne);
- oryginał dowodu osobistego do wglądu.
Jeżeli wniosek dotyczy potwierdzenia efektów uczenia się właściwych dla praktyki zawodowej musi on także zawierać opis węzłowych zadań/ czynności, wskazujących osiągnięcie wymaganych efektów uczenia, przypisanych praktyce zawodowej na danym kierunku, profilu i etapie. Ramowe Programy praktyk zawodowych
Dokumentację, dołączaną do wniosku o PEU, składa się w kopii. Pracownikowi Uczelni przyjmującemu wniosek należy okazać oryginały załączonych do wniosku dokumentów w celu poświadczenia ich zgodności z oryginałem.
Do każdego dokutemu, który został sporządzony w języku innym niż polski należy dołączyć jego tłumaczenie na język polski, dokonane przez tłumacza przysięgłego.
Warunkiem rozpatrzenia wniosku jest złożenie kompletu wymaganych dokumentów i wniesienie opłaty za PEU.
Ile wynosi opłata za PEU i jak się ją wnosi?
Procedura PEU jest odpłatna. Wysokość opłat określa Zarządzenie Rektora Nr 29 z 24_05_2021 w sprawie opłat za potwierdzenie efektów uczenia się.
Wnioskodawca, po złożeniu wniosku o przeprowadzenie procedury PEU, zostaje poinformowany (na wskazany we wniosku adres e-mail) o wysokości opłaty. Wysokość opłaty określa Wydziałowa Komisja do spraw potwierdzania efektów uczenia się, zgodnie z Tabelą opłat za PEU, na podstawie złożonych dokumentów i ustaleniu zakresu tematycznego PEU.
Wnioskodawca zobowiązany jest do podpisania umowy o przeprowadzenie procedury potwierdzenia efektów uczenia się w terminie 7 dni od dnia przekazania informacji (na wskazany przez Wnioskodawcę adres e-mail) o wysokości opłaty.
Wpłaty należy dokonać na rachunek bankowy Uczelni: 19 1240 5211 1111 0000 4929 0899
Kwota do zapłaty: np. 85 zł
Sposób płatności: np. przelew albo Płatność PayU albo BLIK albo PayPal
Tytuł wpłaty: np. „koszt prac administracyjnych Komisji”
Dane WANS w Białymstoku: Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, ul. Ciepła 40, 15-472 Białystok
Kopię potwierdzenia wpłaty Wnioskodawca przekazuje do Biura Rekrutacji.
Opłata niezależnie od wyniku postępowania w sprawie przeprowadzenia potwierdzania efektów uczenia się nie podlega zwrotowi.
Niepodpisanie umowy o przeprowadzenie procedury PEU skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia. To samo dotyczy braku wniesienia opłaty.
Postępowanie w sprawie potwierdzania efektów uczenia się
Postępowanie w sprawie potwierdzania efektów uczenia się przeprowadza Wydziałowa Komisja do spraw potwierdzania efektów uczenia się, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie potwierdzania efektów uczenia się.
Przyjęcie na studia w wyniku potwierdzania efektów uczenia się
Po zakończeniu procedury PEU Wnioskodawca otrzymuje rozstrzygniecie Wydziałowej Komisji do spraw potwierdzania efektów uczenia się, o potwierdzeniu efektów uczenia się, które może być podstawą przyjęcia na studia.
Rozstrzygniecie o potwierdzeniu efektów uczenia się zachowuje ważność w okresie obowiązywania programu studiów danego kierunku, poziomu i profilu, którego zajęcia/grupa zajęć objęte były potwierdzaniem efektów uczenia się, jednak nie dłużej niż 2 lata.
O kolejności przyjęcia na studia decyduje wynik potwierdzania efektów uczenia się.
O ile Regulamin potwierdzania efektów uczenia się nie stanowi inaczej, do przyjęcia na studia Kandydata, któremu potwierdzono efekty uczenia się, stosuje się odpowiednio właściwą na dany rok akademicki uchwałę Senatu WANS w Białymstoku w sprawie warunków, trybu, terminu rozpoczęcia i zakończenia oraz sposobu przeprowadzenia rekrutacji na pierwszy rok studiów we Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku Uchwała rekrutacyjna na rok akademicki 2024/2025.