Czas nauki
Tylko 3 semestry.
Tryby kształcenia
- stacjonarny
- niestacjonarny
Zapraszamy osoby, które chcą odnaleźć się w jednym z poszukiwanych na rynku pracy zawodów. Dyplomowanym specjalistą ds. informacji medycznej mogą zostać osoby, które chcą rozwijać swoje zainteresowania i chcą zdobyć poszukiwany na rynku pracy zawód.
Uwaga! W procesie rekrutacji matura nie jest wymagana.
Celem nauki na kierunku informacja medyczna jest wykształcenie specjalistów, którzy zasilą kadry administracyjne podmiotów leczniczych w województwie podlaskim i województwach ościennych. Tak duży teren administracyjny, obrazuje zapotrzebowanie na specjalistów w przedmiotowej dziedzinie.
Dlaczego warto zostać specjalistą informacji medycznej ?
Wzrost popytu na usługi medyczne, rosnące koszty opieki medycznej, zmiany w dziedzinie e-zdrowia, potrzeba usprawniania systemu obiegu informacji medycznej i ciągłe doskonalenie systemu teleinformatycznego. Powody te uzasadniają konieczność kształcenia profesjonalnej kadry przyczyniającej się do optymalizowania rozwiązań organizacyjno-ekonomicznych w systemie ochrony zdrowia. Przyjęte w Polsce rozwiązania takie jak: Narodowa Strategia Onkologiczna (pakiet onkologiczny, DILO) wprowadzenie modelu tzw. zintegrowanej opieki medycznej (opieka koordynowana), sposób rozliczania świadczeń zdrowotnych opierający się na systemie jednorodnych grup pacjentów (JGP), kompleksowa obsługa pacjentów czy archiwizacja dokumentacji medycznej wymaga zatrudniania wykwalifikowanego personelu przygotowanego do pracy na stanowiskach:
- koordynator medyczny
- sekretarz i rejestratorka medyczna
- koder świadczeń zdrowotnych
- statystyka czy archiwista medyczny
Absolwent będzie przygotowany do pracy w obszarze informacji medycznej będzie:
- znał uwarunkowania organizacyjne, ekonomiczne, polityczne i prawne funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, potrafił wykonywać zadania związane z obsługą pacjenta, koordynować informacją medyczną, przeprowadzać podstawowe analizy danych, kodować świadczenia zdrowotne i rozliczać umowy zawierane w sektorze ochrony zdrowia, wykorzystując obowiązujące systemy informacyjne i zasoby informatyczne. Absolwent będzie też posiadać umiejętność sprawnego podejmowania działań koordynujących proces organizacji opieki nad pacjentem z zachowaniem zasad etyki zawodowej. Absolwent przygotowany jest do pracy w każdym typie placówki medycznej, zarówno w szpitalu, poradni POZ, AOS, ZOL, jak również w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. Kompetencje absolwenta dostosowane są do pracy w środowisku e-zdrowia.
Kandydat musi posiadać kwalifikacje określone dla co najmniej 4 poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji i dysponować:
- dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe (po ukończeniu technikum lub szkoły policealnej albo branżowej szkoły II stopnia) oraz po zdaniu egzaminów
potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie, lub
- dyplomem zawodowym (po ukończeniu technikum lub branżowej szkoły II stopnia) oraz po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie, lub
- świadectwem dojrzałości.
Kształcenie mogą podjąć także osoby bez matury i bez dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub dyplomu zawodowego.
Wiedza poparta praktyką, której celem jest przygotowanie absolwenta do efektywnego wejścia na rynek pracy – to motto jakie nam przyświeca.
Praktyki zawodowe realizowane są:
- sekretariacie oddziału szpitalnego,
- dziale obsługi pacjenta,
- dziale opieki koordynowanej,
- dziale kontraktów i analiz medycznych,
- dziale rozliczeń i organizacji świadczeń medycznych,
- sekcji statystyki i dokumentacji chorych z zakładową składnicą akt, itp
Praktyka umożliwia poznanie specyfiki pracy na stanowiskach merytorycznie związanych z kierunkiem kształcenia. Praktyki zawodowe są prowadzone pod kierunkiem opiekuna praktyk – osoby będącej pracownikiem danego podmiotu, w którym odbywa się praktyka.
Rekrutacja trwa do 15 września 2021 r.
Etapy rekrutacji :
- Zarejestrowanie się w www.wsfiz.edu.pl
- Wybranie interesującego kierunku kształcenia.
- Wypełnienie odpowiedniego formularza rejestracyjnego.
- Przygotowanie wymaganych dokumentów.
- Złożenie kompletu dokumentów w biurze rekrutacji WSFiZ.
- Wpis na listę słuchaczy i rozpoczęcie nauki w WSFiZ.
Wymagane dokumenty:
- Podanie o przyjęcie na ustalonym formularzu.
- Dokument potwierdzający kwalifikacje pełną co najmniej na 4 poziomie PRK.
- Oświadczenie o zapoznaniu się z (Regulamin Kształcenia Specjalistycznego)
- Jedną fotografię o wym. 37×52 mm bez nakrycia głowy, na jasnym tle.
- Kopię dowodu wpłaty opłaty rejestracyjnej oraz wpisowej.
- Inne dokumenty określone przepisami Uczelni.
Kandydat okazuje pracownikowi Biura Rekrutacji WSFiZ w celu potwierdzenia tożsamości dowód osobisty lub inny dowód tożsamości oraz oryginały dokumentów potwierdzające kwalifikacje pełną co najmniej na 4 poziomie PRK.
Warunki ukończenia kształcenia
Warunkiem ukończenia studiów jest aktywny udział w zajęciach, wykazanie się właściwym poziomem wiedzy i uzyskanie wymaganych zaliczeń i egzaminów przewidzianych w programie.
Dokument ukończenia kształcenia
Absolwent (z maturą lub dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe/dyplomem zawodowym), otrzymuje Świadectwo dyplomowanego specjalisty ds. informacji medycznej.
Absolwent (bez matury lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe/dyplomu zawodowego), otrzymuje Świadectwo specjalisty ds. informacje medycznej.
Absolwent, który w trakcie kształcenia zda maturę i dostarczy świadectwo dojrzałości lub zda egzamin zawodowy i dostarczy dyplom zawodowy, również otrzyma Świadectwo dyplomowanego specjalisty ds. informacji medycznej.
Absolwent, który w trakcie kształcenia nie dostarczy świadectwa dojrzałości lub dyplomu zawodowego otrzyma Świadectwo specjalisty ds. informacji medycznej.
Absolwent, który uzyskał świadectwo dyplomowanego specjalisty nabywa kwalifikację pełną na 5 poziomie PRK.
Dodatkowe informacje
Uruchomienie kierunku jest uzależnione od liczby zgłoszeń.
Szczegółowy harmonogram kształcenia zostanie przygotowany po zakończeniu procesu rekrutacji.