WPROWADZENIE I CEL KONFERENCJI
Konferencja wpisuje się w ogólny trend analiz i prognoz dotyczących procesów przemian społecznych oraz gospodarczych w regionach, w szczególności dotyczących Polski Wschodniej. Zamierzeniem jej organizatorów jest stworzenie cyklicznego forum wymiany poglądów na temat współczesnych procesów zarządzania i zmian zachodzących w przedsiębiorstwach, gospodarce i sferze społecznej. W warunkach kryzysu ekonomicznego, klimatycznego, czy militarnego szczególnie ważna jest także ocena udziału we współkreowaniu procesów transformacyjnych w gospodarce przez samorządy regionalne i lokalne.
Konferencja będzie się koncentrowała na roli, jaką w tych procesach transformacji gospodarki odgrywa pomoc publiczna. Szeroki zakres tej pomocy łączymy głównie z funduszami unijnymi, ale istotnym jej składnikiem są także środki krajowe. Jest ona definiowana jako dopuszczalne selektywne uprzywilejowanie przedsiębiorstw w zakresie, w którym mechanizmy rynkowe nie są skuteczne. Jej udzielanie następuje poprzez programy i akty prawne, na podstawie których podejmowane są decyzje o przyznaniu wsparcia konkretnym beneficjentom.
Decyzje te są wypadkową nie tylko celów i kryteriów zadekretowanych w prawnych podstawach uruchamiania poszczególnych programów pomocy publicznej. Na uwadze mieć trzeba również sam przebieg dystrybucji tej pomocy oraz aktywność potencjalnych beneficjentów w jej pozyskiwaniu (przygotowaniu wniosków). Finałem tego procesu jest zbiór przypadków pomocy publicznej – charakteryzowanych przez jej dysponentów, podstawy prawne, cechy beneficjenta (lokalizacja, rodzaj działalności, wielkość, forma prawna), forma i przeznaczenie pomocy. Jest to równocześnie rozwinięta charakterystyka działań, które na wybranym obszarze bez tego wsparcia nie byłyby podjęte.
Pogłębiona analiza zbioru przypadków pomocy publicznej dla beneficjentów z województwa podlaskiego w latach 2005-2023 jest naukowym wyzwaniem podjętym przez organizatorów konferencji. Przy wykorzystaniu bazy SUDOP przeprowadzona została analiza rozkładu przestrzennego i podmiotowego udzielonej pomocy, a jej syntezą jest próba identyfikacji cech, które dzięki otrzymanej pomocy publicznej mogła zyskać gospodarka województwa podlaskiego. Uzyskane wyniki zostaną zaprezentowane uczestnikom konferencji i będą przedmiotem jej obrad.