AMP w lekkiej atletyce Poznań 19-21.05.2023

W dniu 19.05.2023 w Poznaniu wystartowały Akademickie Mistrzostwa w lekkiej atletyce. Tegoroczna edycja akademickich mistrzostw w „królowej sportu” zebrała w stolicy Wielkopolski blisko 1270 zawodniczek i zawodników, w tym ponad 1150 studentów reprezentujących aż 93 uczelnie wyższe. Wśród startujących nie zabrakło studentów Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku, którzy jak się okazało odegrali istotna rolę w tych zawodach.

W pierwszym dniu zmagań na stadionie na Golęcinie srebro wśród płotkarzy zdobył Krystian Siniło WANS, który jednocześnie ustanowił rekord życiowy. Ustąpił pola halowemu wicemistrzowi Europy ze Stambułu.

Z kolei w biegu na 400 metrów mężczyzn triumfował Mateusz Rzeźniczak, olimpijczyk z Tokio ale tuż za nim przybiegł Maksymilian Klepacki WANS zdobywając drugi srebrny medal dla WANS w tym dniu zawodów.

W sobotę 20.05.2023 w Poznaniu rozdano kolejne komplety medali Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce i ponownie sięgnęli po nie studenci WANS. W konkursie skoku wzwyż kobiet najlepsza z wynikiem 1,94 metra była Maryia Zhodzik (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku), nowa rekordzistka AMP. Wynik 194 cm na tę chwilę jest piątym wynikiem na świecie w sezonie. Ponadto Maryia Zhodzik została uznana najlepszą lekkoatletką AMP. Nagrodę imienia Haliny Konopackiej (azetesiaczka, polska lekkoatletka, dyskobolka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, Dama Orderu Orła Białego) odebrała Maryia Zhodzik (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku).

Jeszcze tego samego dnia trzecie miejsce i brązowy medal AMP w lekkiej atletyce zdobył w skoku w dal Paweł Wyszyński WANS.

Ponadto miejsca w finałach uzyskali;

Marlena Granaszewska WANS V miejsce na 200 m,

Justyna Jelska WANS VII miejsce na 400 ppł

Dawid Pieloch WANS VII miejsce w rzucie oszczepem.

23 maja 2023 r.

AMP w lekkiej atletyce Poznań 19-21.05.2023